Popis:
1)
a) Jak poznáte, že pravdivostní tabulka popisuje funkci logického sekvenčního obvodu (LSO)? Popište syntézu LSO pomocí zpětnovazebního zapojení logických obvodů (NOT, NAND, NOR).
U sekvenčního logického obvodu výstupní vektor nezávisí pouze na vstupním vektoru (jako u kombinačního obvodu), ale také na předchozím stavu obvodu. V pravdivostní tabulce se toto projeví různými hodnotami výstupní proměnné ke stejné kombinaci vstupních proměnných. Při syntéze LSO pomocí zpětnovazebního zapojení zavádíme zpětnovazební proměnnou (). Hodnota této proměnné je vždy rovna výstupní proměnné v předcházejícím stavu systému. Po sestavení pravdivostní tabulky včetně této proměnné minimalizujeme funkci (K-mapa, s vhodným využitím zakázaných stavů) a realizujeme vlastní zapojení požadovaného obvodu.
b) Kovové odporové senzory teploty (RTD) - funkce, používané materiály, převodní charakteristika Pt100. Vyhodnocovací obvody.
Funkční princip spočívá ve využití závislosti odporu kovu na teplotě podle vztahu
2)
a) Jak se liší regulace na konstantní hodnotu, regulace programová a regulace vlečná.
- Regulace na konstantní hodnotu - regulovaná veličina se udržuje na konstantní hodnotě, jejím účelem je odstranění vlivu poruchových veličin, protože bez jejich vlivu by vlastně nebyla nutná žádná regulace. Regulovaná i řídící veličina jsou v čase konstantní.
- Programová regulace - regulovaná veličina se mění podle předepsané časové závislosti. Regulovaná i řídící veličina jsou v čase proměnné. Příkladem je např. regulace teploty v peci, kdy teplota se musí programově měnit.
- Vlečná regulace - regulovaná veličina se mění v závislosti na jiné vnější fyzikální veličině. Požaduje se aby hodnota regulované veličiny tuto vnější veličinu rychle a přesně sledovala. Řídící i regulovaná veličina jsou tedy funkcí této vnější veličiny. Např. při dávkování chemikálie do vody, kdy časové dodávané množství je závislé na okamžitém průtoku vody.
b) Popište postup návrhu logického sekvenčního řízení pomocí klopných obvodů RS. Uveďte postup na řízení ohřevu pícky tak, aby se její teplota pohybovala mezi teplotami tmin a tmax. Ohřev bude řízen výstupem Y a teploty sledovány vstupními signály Sd (sleduje min) a Sh (sleduje max). Ostatní volte libovolně.
Na druhé straně.
Klíčová slova:
automatizace
proporcionalita
odpor
regulátor
RTD
teploměr
Obsah:
- 35 zkouškových otázek + grafy, výpočty, vzorce