Popis:
1. Předmět ekonomiky lesního a vodního hospodářství (postavení LH v národním hospodářství, předmět zkoumání ELH, ekonomický princip).
a) Postavení LH v národním hospodářství:
Lesní hospodářství tvoří z hlediska HDP necelé 1% z jeho podílu, z čehož by bylo na první pohled zřejmé, že se jedná o zanedbatelný podíl. Skutečnost je však taková, že podíl LH na HDP je o mnoho vyšší, díky mimoprodukčním fcím, které nejsou do výpočtu zahrnovány, výsledný podíl LH na HDP se určuje výhradně z produkčních fcí lesa.
Pozn. mimoprodukční fce - odhad až na 3 miliardy korun ročně…sběr jedlých plodů, houby, ozdobné klestí, léčivé rostliny, pastva pro včely, …
b) Předmět zkoumání ELH
Př.zkoumání je zejména působení výrobních činitelů (výrobní vztahy a výrobní síly) v LH. Pozornost je zaměřena zejména na zkoumání jejích působení v konkrétních podmínkách a v souvislosti s možnostmi využití získaných poznatků v procesu řízení rozvoje tohoto odvětví výroby.
c) Ekonomický princip
Je podstatou ekonomiky, charakterizuje úsilí o dosažení max. výstupu, výsledku - efektu (princip maxima) s min. vynaložením práce, výstupů (princip maxima).
V LH neplatí některé pravidla ekonomické teorie, především ekonomická efektivnost. V LH totiž paradoxně dosahujeme nejmenších výnosů v porostech, do kterých musíme vložit nejvíce nákladů, viz borové porosty na bonitních stupních 9 - nejvíce nákladů a výnos: palivo. Naopak kvalitní SM porosty na přirozených stanovištích obnovených přirozeně z PO vyžadují minimum nákladů na pěstební činnost a výnos je díky cenným sortimentům
(loupačka, stolařské výřezy, sportovní nářadí aj.) maximální.
Klíčová slova:
ekonomika lesního hospodářství
finanční matematika
normativy
investiční majetek
ekonomická efektivnost
Obsah:
- 1. Předmět ekonomiky lesního a vodního hospodářství (postavení LH v národním hospodářství, předmět zkoumání ELH, ekonomický princip).
2. Přehled metod ekonomiky (obecné, speciální).
3. Vznik a vývoj ekonomiky lesního hospodářství.
4. Ekonomický charakter lesního hospodářství, zvláštnosti lesní výroby.
5. Finanční matematika, časová hodnota peněz. Faktor času. (způsoby propočtů).
6. Ekonomická statistika, vývoj, účel, metody (míry závislosti, poměrná čísla, indexy, dynamické řady, výběrové metody).
7. Princip trvale udržitelného rozvoje lesního hospodářství.
8. Výrobní činitelé a substituce výrobních činitelů.
9. Pracovníci a práce v lesním hospodářství. Produktivita práce a její měření. Mzdové formy odměňování.
10. Normy a normativy. Druhy norem. Jejich tvorba a využití.
11. Investiční (základní) majetek podniku. Ekonomická podstata, členění, klasifikace, struktura.
12. Opotřebení investičního majetku (fyzické, morální). Zjišťování míry opotřebení. Důsledky opotřebení. Možnosti snižování opotřebení.
13. Odpisování investičního majetku. Ekonomická funkce a způsoby odpisů. Reprodukce investičního majetku. Zdroje financování reprodukce.
14. Ukazatele ekonomické efektivnosti dodatečných investic (koeficienty efektivnosti, výnosovosti, součinitel hospodárnosti, doba úhrady, doba reprodukce, atd.).
15. Grafické metody analýzy vztahů ekonomických veličin. Diagram přelomu, diagram syntézy, ziskový graf. Podstata, použití.
16. Oběžný majetek. Podstata a struktura oběžného majetku.
17. Vlastní náklady výroby. Podstata, klasifikace, faktory snižování nákladů.
18. Výrobní cena. Cena v tržní ekonomice. Typy cen.
19. Produkční funkce. Popis a využití. Rozdělení produkčních funkcí.
20. Hodnocení ekonomické efektivnosti investic metodou doby splacení (návratnosti), metodou čisté současné hodnoty a metodou vnitřního výnosového procenta.
21. Diferenciální renta. Definice.
22. Funkce lesa. Polyfunkční lesní hospodářství.
23. Výrobní síly a výrobní vztahy. Definice.
24. Podnik, formy právnických a fyzických osob