Popis:
1. Vymezení pracovněprávních vztahů
Právní řád ( právní řád v užším smyslu) tvoří soubor právních norem, které platí v určité době na určitém území). Je to soubor všech předpisů, jimiž stát závazně upravuje a usměrňuje chování obyvatelstva, různých organizací, je to souhrn všech právních předpisů státu. Právní řád uspořádává právní předpisy podle jejich důležitosti neboli právní síly. právní řád je obsáhlý, neboť obsahuje tisíce předpisů, které se mění. Každý občan by měl znát alespoň nejpotřebnější ustanovení nejdůležitějších předpisů, které potřebuje ve svém životě, podnikání, pracovních vztazích.
Právní řád se skládá z právních předpisů (zákonů, vyhlášek) a každý předpis se skládá z právních norem
• právní předpis - např. zákon, vyhláška, nařízení
• právní norma - je jednotlivé pravidlo
Český právní systém se řadí do skupiny kontinentálního systému práva. Na rozdíl od anglosaského systému práva kontinentální systém neuznává soudní precedenty jako formální prameny práva. Neznamená to však, že by byly zcela zanedbatelné. Jsou důležitými zdroji poznání při výkladu práva.
Precedent je judikát (soudní rozhodnutí), je prvním řešením daného případu, dosud právem neupraveného. Soudní precedent je uznáván jako formálně závazný pramen práva v angloamerickém typu právní kultury a v mezinárodním právu. Dnes již malý význam mají správní precedenty. V kontinentálním typu právní kultury rozhodnutí vyšších soudů nejsou formálně obecně závazná a vymahatelná, ale klíčové judikáty vytvořené podle zákonů a normativních právních smluv mají kvaziprecedenční význam.
Právní obyčej je jedním z nejstarších pramenů práva. Jako zdroj práva se vytvořil na základě tradice, tzn. dlouhodobě dodržovaného, rozšířeného a obyvateli (včetně vládnoucí autority) uznaného pravidla (či pravidel). I když je považován za pramen tzv. nepsaného práva, byly právní obyčeje sepisovány už ve středověku v podobě soukromých a oficiálních sbírek práva.
Klíčová slova:
pracovní právo
zákoník práce
kolektivní smlouva
pracovní poměr
obchodní tajemství
pracovní doba
Obsah:
- 1. Vymezení pracovněprávních vztahů
2. Zákoník práce
3. Vztah k občanskému zákoníku.
4. Kolektivní smlouva
5. Subjekty pracovněprávních vztahů
6. Ochrana osobních práv zaměstnance a ochrana majetkových zájmů zaměstnavatele (§ 316 ZP)
7. Ochrana obchodního tajemství
8. Pracovní poměr
9. Změny pracovního poměru
10. Ukončení pracovního poměru
11. Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr
12. Pracovní doba a doba odpočinku