Hledej Zobraz: Univerzity Kategorie Rozšířené vyhledávání

12 663
projektů

Vypracované otázky na Správní právo

«»
Přípona
.rar
Typ
vypracované otázky
Stažené
9 x
Velikost
0,3 MB
Jazyk
český
ID projektu
8526
Poslední úprava
15.08.2016
Zobrazeno
1 778 x
Autor:
katerina.loumova
Facebook icon Sdílej na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Pojmy správa, soukromá správa a veřejná správa, materiální a formální pojetí veřejné správy , rozdíly mezi veřejnou správou, zákonodárstvím, soudnictvím a vládou.

- POJEM:
- existuje řada definic; v minulosti byl pojem veřejná správa nahrazován pojmem státní správa => tím bylo za socialismu dáváno najevo, že jen stát a jeho orgány jsou způsobilé a oprávněné dbát o obecné blaho
- v současnosti stát přestal být jediným nositelem státní správy, úkoly jsou částečně delego-vány na jiné nositele veřejné správy (výčet v § 4 odst. 1 SŘS)
- rozlišuje se mezi správou soukromou a veřejnou (zda je vykonávána ve veřejném / soukro-mém zájmu); veřejná správa je více vázána právem než soukromá; nositelé vrchnostenské veřejné správy jsou vázáni čl. 3 odst. 2 Listiny
- materiální pojetí - rozhodující je druh činnosti:
- pozitivní vymezení - pokus o popis správních úkonů; nejvýznamnější je vymezení veřejné správy jako činnosti, při jejímž výkonu jsou správní úřady (orgány) vázány ve své činnosti nejen právními předpisy, ale též rozhodnutími vyšších úřadů (orgánů) - platí to pro státní správu (největší část veřejné správy)
- negativní vymezení - založeno na substrakci (odečítání) » substraktivní vymezení: veřejná správa je souhrn činností, které nelze kvalifikovat jako zákonodárství nebo soudnictví
- formální pojetí - rozhodující je povaha instituce

Klíčová slova:

pojmy správa

veřejná správa

přestupky

správní řízení

státní služba

stížnosti

soudy



Obsah:
  • 1. Pojmy správa, soukromá správa a veřejná správa, materiální a formální pojetí veřejné správy , rozdíly mezi veřejnou správou, zákonodárstvím, soudnictvím a vládou.
    2. Členění veřejné správy podle hledisek organizačního uspořádání, právní formy a úkolů veřejné správy, státní správa a samospráva.
    3. Pojem, předmět a systém správního práva, správní právo hmotné a správní právo procesní, právo veřejné a právo soukromé, vztahy správního práva a správní vědy.
    4. Prameny správního práva, platnost, účinnost a publikace právních předpisů.
    5. Statutární předpisy a vnitřní předpisy ve veřejné správě, platnost, účinnost a publikace právních předpisů.
    6. Subjekty, obsah a předmět administrativně právních vztahů, působnost a pravomoc ve správním právu, podmínky výkonu pravomoci subjektů veřejné správy, veřejná subjektivní práva a veřejné povinnosti.
    7. Pojem správní akt a členění správních aktů (včetně příkladů z pozitivního práva).
    8. Náležitosti a vady správních aktů, fikce a domněnka vydání správního aktu.
    9. Vlastnosti správních aktů, řetězení a subsumpce správních aktů, správní akty mimo sféru rozhodování o subjektivních právech.
    10. Pojem veřejnoprávní smlouva, členění veřejnoprávních smluv a úprava v českém právu, veřejnoprávní omezení smluvních aktivit subjektů veřejné správy.
    11. Faktické pokyny a donucovací úkony - charakteristika a členění, jiné (právně nezavazující) úkony veřejné správy - charakteristika a členění, procedurální aspekty.
    12. Pojmy správní trestání a správní delikt, prameny úpravy správního práva trestního, druhy a charakteristika správních deliktů.
    13. Pojem přestupek, prameny přestupkového práva, základy odpovědnosti za přestupek, skutková podstata přestupku.
    14. Řízení o přestupcích - prameny úpravy, příslušnost správních orgánů, účastníci řízení, průběh řízení.
    15. Řízení o přestupcích - prameny úpravy, přezkoumávání rozhodnutí, zkrácené řízení, sankce a ochranná opatření.
    16. Pojem a charakteristika správního dozoru, prameny úpravy, obsah právních vztahů při výkonu dozoru, fáze dozoru a úkony dozorčích orgánů.
    17. Pojem a charakteristika veřejného užívání, užívání obecné a zvláštní, předmět a subjekty veřejného užívání, příklady z pozitivního práva.
    18. Vyvlastnění a územní omezení majetkových práv.
    19. Pojmy správní proces a správní řízení, charakteristika správního řízení, prameny úpravy, rozsah působnosti správního řádu.
    20. Zásady správního řízení.
    21. Subjekty a průběh správního řízení.
    22. Přezkoumávání rozhodnutí ve správním řízení a výkon rozhodnutí.
    23. Subjekty a vykonavatelé veřejné správy, veřejnoprávní korporace, veřejný ústav a veřejný podnik a jiné subjekty veřejné správy.
    24. Ústavní základy organizace české veřejné správy, kriteria členění české veřejné správy, vykonavatelé státní správy (přímí a nepřímí).
    25. Pojem územní samospráva, obecní zřízení a krajské zřízení, státní dozor nad veřejnými samosprávnými korporacemi, Evropská charta místní samosprávy.
    26. Pojem státní služba, obecná charakteristika právní úpravy v soudobých demokraciích a právní úprava v ČR.
    27. Náhrada škody nebo jiné újmy ve veřejné správě.
    28. Parlamentní kontrola veřejné správy, kontrola veřejné správy vykonávaná Nejvyšším kontrolním úřadem a Veřejným ochráncem práv.
    29. Kontrola veřejné správy vykonávaná Ústavním soudem a ochrana před nezákonnými právními předpisy.
    30. Petice a stížnosti ve veřejné správě.
    31. Pojem a obecné předpoklady správního soudnictví a správní soudnictví v ČR.
    32. Jiné vztahy mezi veřejnou správou a soudy (mimo správní soudnictví).
O souborech cookie na této stránce

Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.

Nastavení Povolit vše