Popis:
1. Didaktika
Didaktika: slovo didaktika je řeckého původu, didaskein znamená učit, vyučovat, učit se
= didaktika představuje pedagogickou disciplínu, kterou vymezujeme jako teorii vzdělávání a vyučování. Zabývá se problematikou vzdělávacích obsahů, které se jakožto výsledky společensko - historické zkušenosti lidstva stávají v procesu vyučování individuálním majetkem žáků. Zabývá se zároveň procesem, který charakterizuje činnosti učitele a žáků a v němž si žáci tento obsah osvojují, tedy vyučováním a učením.
- obecná didaktika: studuje obecné otázky obsahu vzdělávání i procesu vyučování a učení, které jsou společné všem předmětům, její předmět představují cíle, obsah, metody a organizační formy ve vyučování, zabývá se jejich obecnými řešeními
- oborová (speciální, předmětová) didaktika: jedná se o samostatnou vědní disciplínu, která se v současné době intenzivně rozvíjí, zabývá se specifickými problémy vyučování v jednotlivých vyučovacích předmětech (didaktika jazykových předmětů) a na jednotlivých stupních a typech vzdělávání (didaktika základní školy), pěstování oborových didaktik předpokládá nejen dobré znalosti z oboru pedagogiky a psychologie, ale také z příslušných vědních oborů, k nimž se oborová didaktika vztahuje. Oborové didaktiky jsou s didaktikou v úzkém vzájemném vztahu.
Klíčová slova:
didaktika
vyučovací proces
organizační formy
hodnocení
vyučovací hodina
antropogenní činitelé výuky
vzdělávání
Obsah:
- 1. Didaktika
2. Vyučovací proces
3. Cíl výuky
4.Obsah výuky
5. Pedagogické dokumenty
6. Vyučovací metody
7. Organizační formy výuky
8. Didaktické prostředky výuky
9. Hodnocení
10. Příprava na vyučování
11. Didaktické principy (zásady)
12. Vyučovací hodina
13. Antropogenní činitelé výuky
14. RVP
15. Moje pojetí výuky v kontextu vzdělávacích koncepcí I.
16. Moje pojetí výuky v kontextu vzdělávacích koncepcí II.