Zkouška rázem v ohybu
«»
Popis:
1) Vysvětlete pojem houževnatost.
Houževnatost je odolnost materiálu vůči porušení (lomu). Mírou houževnatosti je množství mechanické práce potřebné k deformaci nebo porušení materiálu.
2) U kterých konstrukčních ocelových materiálů je houževnatost výrazně závislá na tvaru zkušebního tělesa a podmínkách zatěžování? Vysvětlete proč.
Houževnatost je výrazně závislá na podmínkách zatěžování a tvaru zkušebního tělesa zejména u materiálu s mřížkou BCC. Je to způsobeno změnou počtu aktivních skluzových systémů při změně podmínek zatěžování (např. teplota) a tvaru zkoušeného tělesa. Aktivních skluzových systémů musí být alespoň pět, aby byl materiál houževnatý.
Klíčová slova:
houževnatost
konstrukční ocelové materiály
ocelové zkušební těleso
zkušební tyče
křemík
ráz v ohybu
Obsah:
- 1) Vysvětlete pojem houževnatost.
2) U kterých konstrukčních ocelových materiálů je houževnatost výrazně závislá na tvaru zkušebního tělesa a podmínkách zatěžování? Vysvětlete proč.
3) Schematicky nakreslete a popište zkušební zařízení pro zkoušku rázem v ohybu (Charpyho kladivo) a princip měření nárazové práce.
4) Nakreslete zkušební těleso, způsob umístění a tvar vrubu.
5) Uveďte, jak se mění charakter vzhledu lomové plochy ocelového zkušebního tělesa při zkoušce rázem v ohybu v závislosti na klesající teplotě. Jak souvisí vzhled lomové plochy s hodnotou nárazové práce.
6) V tabulce 1 jsou uvedeny hodnoty nárazové práce v závislosti na teplotě zkoušky zkušebních tyčí s V - vrubem vyrobených z nízkouhlíkových ocelí o různém obsahu manganu. Vyřešte následující úkoly.
7) Tabulka 2 obsahuje hodnoty nárazové práce (stanovené na kladivu s maximální energií 50J) zkušebních tyčí s V - vrubem zhotovených z tvárné litiny s odstupňovaným obsahem křemíku.
8) Stručně charakterizujte použití a význam zkoušky rázem v ohybu
O souborech cookie na této stránce
Soubory cookie používáme pro funkční účely, pro shromažďování a analýzu informací o výkonu a používání stránky.