Popis:
Okruh 1 - Společné souvislosti vzniku sociologie. Sociologie jako věda. Nejvýznamnější sociologické směry 19., 20. století.
Sociologie jako věda
- studium sociálního života, skupin, společnosti, předmětem je naše chování jako společenského tvora, podává celkový obraz o společnosti
funkce sociologie:
- poznávací (sebepoznání, poznání kulturních rozdílů)
- humanizující (sociologické poznání - lepší přístup k sociálnímu okolí, USA učí se všude)
- reformátorská (odhaluje problémy a nastiňuje řešení)
empirická úroveň sociologie:
mikro - rodina, mezzo - teorie středního dosahu (Merton - některé platné obecné zákony platí pro určitý výsek společnosti), masmédia, soc. role, makro - politické strany, stát
multiparadigmatická věda:
- objektivistické paradigma (jedinec se rodí do společnosti, která ho utváří)
- interpretativní paradigma (jedinec je aktivní bytost vysvětlující si společnost, symbolický interkcionismus)
- konsenzuální paradigma (společnost hledá koncenzus, chce být v rovnováze, patří sem strukturální funkcionalismus, teorie sociální směny - Georg Simmel, B. Malinowski - vycházejí z klasické ekonomie - v rámci směny vytváříme konsenzus a politické ekonomie - každý se snaží o max. zisk za všech okolností, neustále porovnáváme náklady a zisky ve svém chování)
- konfliktualistické paradigma (společnost je velký konflikt, nelze dosáhnout koncenzu, teorie konfliktu)
Klíčová slova:
sociologie
společenský život
rozmanitost
sociální stratifikace
politika
politické strany
sociologické data
Obsah:
- Okruh 1 - Společné souvislosti vzniku sociologie. Sociologie jako věda. Nejvýznamnější sociologické směry 19., 20. století.
Okruh 2 - Základní etapy vývoje československé a české sociologie v 19. a 20. století a její problematická období. Současný stav české sociologie.
Okruh 3 - Přírodní, ekonomické a kulturní podmínky společenského života. Problematika vztahu příroda - společnost. Normativní kultura. Rozmanitost kultur. Kulturní identita. Masová kultura.
Okruh 4 - Jedinec a společnost. Socializace a resocializace, výchova, životní cyklus. Socializace a svoboda jedince. Sociální role, pozice a status.
Okruh 5 - Sociální interakce, interakce v čase a prostoru, studium každodennosti. Sociální komunikace. Masová komunikace.
Okruh 6 - Společnost a sociální struktura. Etnická struktura. Národ, národnostní menšina, etnická skupina. Etnické konflikty.
Okruh 7 - Sociální skupiny, jejich typologie a struktura. Jedinec a sociální skupina. Zvláštní sociální skupiny. Agregáty.
Okruh 8 - Rodina, manželství a osobní život. Rozvod. Alternativy k manželství a rodině.
Okruh 9 - Sociální nerovnost, sociální, etnické a rasové minority. Rasismus a diskriminace. Rómská problematika. Aktuální problémy české společnosti.
Okruh 10 - Sociální stratifikace, třídy a vrstvy. Mobilita jako projev společenského pohybu. Změny v české společnosti.
Okruh 11 - Sociální instituce jako nástroj sociální kontroly. Zvyky a obyčeje. Sociální normy. Veřejné mínění. Konformita. Sociální deviace. Organizace.
Okruh 12 - Sociologické aspekty pohlaví, věku, náboženství a vzdělání. Sociologie těla.
Okruh 13 - Moc ve společnosti, mocenská elita, autorita. Moc, politika a ekonomika. Vlády. Politické strany. Války a armády.
Okruh 14 - Kolektivní chování a sociální hnutí. Revoluce. Sociální změna jako společenský pohyb. Globální změny a ekologická krize.
Okruh 15 - Sociologický výzkum, jeho možnosti a omezení. Základní techniky sběru sociologických dat, jejich přednosti a nedostatky. Jak rozumět výsledkům sociologických výzkumů.