Popis:
1. Pojem, předmět a systém obchodního práva, systematika obchodního zákoníku
Pojem = obchodní právo upravuje specifika majetkových vztahů mezi podnikateli (obchodníky) a jejich postavení jako zvláštní skupiny subjektů práv. vztahů.
- soubor právních norem, které upravují majetkoprávní postavení podnikatelů a vztahy vznikající mezi nimi v souvislosti s jejich podnikatelskou činností.
- obchodní právo představují právní instituty náležející k obchodu (Thöl), jeho existence je ve státě podmíněna urč. materiálními podmínkami = existencí obchodu a trhu.
- jako vědecká a pedagogická disciplína se souhrnně označuje jako komercialistka.
- z počátku chápáno v subjektivním smyslu jako právo obchodníku =IUS MERCATORUM, od 19. stol. již v objektivním smyslu jako právo obchodu = IUS COMMERCIUM (rozhodující je věcná povaha práv. vztahu, spojeno s konstrukcí absolutních obchodů, současné české obchodní právo stojí na principu smíšeném.
Předmětem právní úpravy je úprava obchodních společností, družstva, obchodních závazkových vztahů ( obchodních smluv), soutěžního práva, úprava cenných papírů a obchodování s nimi a parciální témata týkající se úpravy OR, živnostenského podnikání, úprava procesních vztahů, tzn. Řešení obchodních sporů, konkurzu a vyrovnání.
Klíčová slova:
obchodní právo
prameny českého práva
společnost s ručením omezeným
cenné papíry
Obsah:
- 1. Pojem, předmět a systém obchodního práva, systematika obchodního zákoníku
2. Prameny českého obchodního práva
3. Podnikání v úpravě obchodního zákoníku a živnostenského zákona
4. Podnikatel a podnik
5. Jednání podnikatelů
...
...
...
37. Zmaření účelu smlouvy
38. Prodlení
39. Odpovědnost za škodu
40. Odpovědnost za vady
41. Promlčení, prekluze